Aircraft N5009V Data
3
aircraft records found
N5009V
2008 Learjet 45, c/n 45-372
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 45 Search all Learjet 45 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 45-372 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-20 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5009V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Learjet |
| Address |
, United States |
N5009V
1942 Boeing A75N1 (PT17), c/n 75-5554
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | A75N1 (PT17) Search all Boeing A75N1 (PT17) |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 75-5554 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental W670 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5009V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5009V
Hughes 269C, c/n 300897
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 269C Search all Hughes 269C |
| Construction Number (C/N) | 300897 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5009V |
| Mode S (ICAO24) Code | A63D97 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-10-01 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
, |