Aircraft N500GB Data
2
aircraft records found
N500GB
1974 Cessna 500, c/n 500-0098
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 500 Search all Cessna 500 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 500-0098 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N500GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A63A88 |
| Certification Issued | 2008-09-10 |
| Last Action Taken | 2008-11-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | White Industries Inc |
| Address |
Bates City, MO 64011 United States |
| Region | Central |
N500GB
1974 Cessna 210L, c/n 21060234
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210L Search all Cessna 210L |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 21060234 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N500GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A63A88 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-08-13 |
| Air Worthiness Test | 1974-03-20 |
| Last Action Taken | 2008-08-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-09-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WHITE INDUSTRIES INC |
| Address |
Bates City, MO 640118524 United States |