Aircraft N5012K Data
2
aircraft records found
N5012K
2008 Learjet 60XR, c/n 60-341
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60XR Search all Learjet 60XR |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 60-341 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5012K |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Bombardier Aerospace , United States |
N5012K
1959 Lockheed L-188C(F) Electra, c/n 1107
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188C(F) Electra Search all Lockheed L-188C(F) Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1107 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5012K |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1968-01-00 |
Owner
| Owner | National Airlines |
| Address |
, United States |