Aircraft N5012V Data
3
aircraft records found
N5012V
2001 Learjet 45, c/n 45-167
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 45 Search all Learjet 45 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 45-167 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-20AR-1B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5012V |
| Mode S (ICAO24) Code | A64059 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 2001-06-27 |
| Last Action Taken | 2001-06-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-03-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | LEARJET INC |
| Address |
Wichita, KS 672777707 United States |
N5012V
1980 Piper PA-28-161 Cherokee Warrior II, c/n 28-8016271
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Cherokee Warrior II Search all Piper PA-28-161 Cherokee Warrior II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 28-8016271 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-D3G |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5012V |
| Mode S (ICAO24) Code | A64059 |
| Certification Issued | 2005-08-18 |
| Last Action Taken | 2005-08-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-09-12 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ipswich Suffolk, IP7-5EL United Kingdom |
N5012V
Cessna 172S, c/n 172S10882
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S10882 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
TC-TAM
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5012V |
| Mode S (ICAO24) Code | A64059 |
| Last Action Taken | 2008-11-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-05-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |