Aircraft N5014K Data
12
aircraft records found
N5014K
2017 Boeing 777-300/ER, c/n 64063 l/n 1511
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-300/ER Search all Boeing 777-300/ER |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 64063 |
| Line Number (L/N) | 1511 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2017-07-17 |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
Renton, Washington 98057 United States |
N5014K
2009 Boeing 777-3Q8/ER, c/n 35782 l/n 778
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-3Q8/ER Search all Boeing 777-3Q8/ER |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 35782 |
| Line Number (L/N) | 778 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5014K
2008 Boeing 777-236, c/n 36516 l/n 771
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-236 Search all Boeing 777-236 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 36516 |
| Line Number (L/N) | 771 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 275 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 895 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5014K
2008 Boeing 747-467ERF, c/n 36867 l/n 1409
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-467ERF Search all Boeing 747-467ERF |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 36867 |
| Line Number (L/N) | 1409 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&W Canada PW4062A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Boeing Aircraft Co |
| Address |
, United States |
N5014K
2007 Boeing 777-328/ER, c/n 32963
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-328/ER Search all Boeing 777-328/ER |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 32963 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5014K
2005 Boeing 777-381/ER, c/n 32648
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-381/ER Search all Boeing 777-381/ER |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 32648 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5014K
2002 Boeing 777-243/ER, c/n 32857 l/n 424
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-243/ER Search all Boeing 777-243/ER |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 32857 |
| Line Number (L/N) | 424 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-94B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5014K
2002 Boeing 777-31H, c/n 32699 l/n 414
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-31H Search all Boeing 777-31H |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 32699 |
| Line Number (L/N) | 414 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 364 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 892 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5014K
1999 Boeing 777-232, c/n 29735
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-232 Search all Boeing 777-232 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 29735 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 400 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB.211 SERIES |
| Also Registered As |
N863DA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5014K
1997 Boeing 777-367, c/n 27507
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-367 Search all Boeing 777-367 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 27507 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5014K
1995 Boeing 777-236, c/n 27107
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-236 Search all Boeing 777-236 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 27107 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-76B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5014K
Boeing 777-28E/ER, c/n 30859
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-28E/ER Search all Boeing 777-28E/ER |
| Construction Number (C/N) | 30859 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5014K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |