Aircraft N5019A Data
2
aircraft records found
N5019A
1997 Air Tractor Inc AT-502B, c/n 502B-0415
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-502B Search all Air Tractor Inc AT-502B |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 502B-0415 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5019A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6413B |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1997-11-22 |
| Air Worthiness Test | 1997-03-03 |
| Last Action Taken | 2006-11-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | White Leasing Llc |
| Address |
Dalhart, TX 79022 United States |
| Region | Southwestern |
N5019A
1955 Cessna 172, c/n 28019
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 28019 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5019A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6413B |
| Certification Issued | 1989-01-06 |
| Last Action Taken | 1992-01-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-02-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FLYING CAMERA INC |
| Address |
Miami, FL 33176 |