Aircraft N5020A Data
3
aircraft records found
N5020A
2001 Cessna T182T, c/n T18208097
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | T18208097 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5020A |
| Mode S (ICAO24) Code | A643B7 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-06-13 |
| Air Worthiness Test | 2001-10-29 |
| Last Action Taken | 2011-06-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | N5020a Corp Trustee |
| Address |
Wilmington, DE 19899 United States |
| Region | Eastern |
N5020A
1955 Cessna 172, c/n 28020
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Year built | 1955 |
| Construction Number (C/N) | 28020 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5020A |
| Mode S (ICAO24) Code | A643B7 |
| Certification Issued | 1988-08-01 |
| Last Action Taken | 1994-07-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-09-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
West Covina, CA 91790 United States |
N5020A
Air Tractor Inc AT-402A, c/n 402A-1056
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-402A Search all Air Tractor Inc AT-402A |
| Construction Number (C/N) | 402A-1056 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5020A |
| Mode S (ICAO24) Code | A643B7 |
| Certification Issued | 1998-05-29 |
| Last Action Taken | 1998-06-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-05-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR TRACTOR INC |
| Address |
Olney, TX 763740485 United States |