Aircraft N5020K Data
14
aircraft records found
N5020K
2011 Boeing 747-8Z5, c/n 37500 l/n 1440
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-8Z5 Search all Boeing 747-8Z5 |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 37500 |
| Line Number (L/N) | 1440 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GEnx-2B67 |
| Also Registered As |
A6-PFA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Boeing Airplane Co. |
| Address |
Everett, WA 98204 United States |
N5020K
2009 Boeing 777-3B5/ER, c/n 37644 l/n 806
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-3B5/ER Search all Boeing 777-3B5/ER |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 37644 |
| Line Number (L/N) | 806 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115BL2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
2008 Boeing 777-F28, c/n 32967
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-F28 Search all Boeing 777-F28 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 32967 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
2008 Boeing 767-316/ER, c/n 36712
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-316/ER Search all Boeing 767-316/ER |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 36712 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
2007 Boeing 777-237/LR, c/n 36302
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-237/LR Search all Boeing 777-237/LR |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 36302 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-110B1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
2007 Boeing 777-36N/ER, c/n 33865 l/n 664
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-36N/ER Search all Boeing 777-36N/ER |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 33865 |
| Line Number (L/N) | 664 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 354 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce GE90-115B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
2006 Boeing 777-31H/ER, c/n 34481 l/n 549
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-31H/ER Search all Boeing 777-31H/ER |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 34481 |
| Line Number (L/N) | 549 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 360 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
2005 Boeing 777-3FX/ER, c/n 34598 l/n 543
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-3FX/ER Search all Boeing 777-3FX/ER |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 34598 |
| Line Number (L/N) | 543 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 378 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
2003 Boeing 747-438/ER, c/n 32912
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 747-438/ER Search all Boeing 747-438/ER |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 32912 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2-B5F |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
2002 Boeing 777-212/ER, c/n 28532
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-212/ER Search all Boeing 777-212/ER |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 28532 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 895 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
1999 Boeing 777-3B5, c/n 27950
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-3B5 Search all Boeing 777-3B5 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 27950 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW4098 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
1997 Boeing 777-21H/ER, c/n 27252 l/n 63
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-21H/ER Search all Boeing 777-21H/ER |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 27252 |
| Line Number (L/N) | 63 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 274 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 884-17 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5020K
Hughes 269C, c/n 711067
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 269C Search all Hughes 269C |
| Construction Number (C/N) | 711067 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Mode S (ICAO24) Code | A643C0 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-12-08 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | |
| Address |
, |
N5020K
Hughes 269C, c/n 71-1067
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 269C Search all Hughes 269C |
| Construction Number (C/N) | 71-1067 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5020K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |