Aircraft N5022A Data
2
aircraft records found
N5022A
1979 Steen Skybolt 1, c/n 1 (N5022A)
Airframe Info
| Manufacturer | Steen |
| Model | Skybolt 1 Search all Steen Skybolt 1 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 1 (N5022A) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER A&C |
Aircraft
| Registration Number | N5022A |
| Mode S (ICAO24) Code | A643FD |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-03-03 |
| Air Worthiness Test | 1980-07-10 |
| Last Action Taken | 2008-02-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Spanaway, WA 98387 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N5022A
1956 Cessna 172, c/n 28022
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 28022 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-300 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5022A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1956-00-00 |
| Registration Cancel Date | 1957-00-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
Wichita, KS United States |