Aircraft N5023A Data
3
aircraft records found
N5023A
2015 Beechcraft G58 Baron, c/n TH-2423
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | G58 Baron Search all Beechcraft G58 Baron |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | TH-2423 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-550-C |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5023A |
| Mode S (ICAO24) Code | A64420 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-01-12 |
| Registration Cancel Date | 2015-02-26 |
Owner
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Trustee |
| Address |
Salt Lake City, Utah 84111 United States |
N5023A
2001 Cessna 172S, c/n 172S8963
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 172S8963 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER A&C |
Aircraft
| Registration Number | N5023A |
| Mode S (ICAO24) Code | A64420 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-05-19 |
| Air Worthiness Test | 2001-10-11 |
| Last Action Taken | 2008-05-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-11-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | 40 Foxtrot Llc |
| Address |
Cedar City, UT 84721 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N5023A
Cerveny Enterprises CE300, c/n CE-300
Airframe Info
| Manufacturer | Cerveny Enterprises |
| Model | CE300 Search all Cerveny Enterprises CE300 |
| Construction Number (C/N) | CE-300 |
| Number of Seats | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5023A |
| Mode S (ICAO24) Code | A64420 |
| Certification Issued | 1978-12-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-11-23 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Glendale, CA 91201 |
| Region | Western-Pacific |