Aircraft N5025K Data
3
aircraft records found
N5025K
2002 Aerostar International Inc RXS-8, c/n RXS8-3120
Airframe Info
| Manufacturer | Aerostar International Inc |
| Model | RXS-8 Search all Aerostar International Inc RXS-8 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | RXS8-3120 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 4 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N5025K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6446F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-03-10 |
| Air Worthiness Test | 2002-12-19 |
| Last Action Taken | 2006-03-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Above The Clouds Inc |
| Address |
Middletown, NY 10941 United States |
| Region | Eastern |
N5025K
1978 Bellanca 8GCBC, c/n 285-78
Airframe Info
| Manufacturer | Bellanca |
| Model | 8GCBC Search all Bellanca 8GCBC |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 285-78 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5025K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6446F |
| Certification Issued | 1989-11-08 |
| Last Action Taken | 1998-11-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-01-26 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Homer, AK 99603 United States |
N5025K
Clipper Windward
1954 Douglas DC-6B, c/n 44425
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6B Search all Douglas DC-6B |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 44425 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 96 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5025K |
| Alternative Code/Name | Clipper Windward |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Pan American World Airways |
| Address |
New York City, New York 10017 United States |