Aircraft N5037W Data
2
aircraft records found
N5037W
2001 Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ-1630
Latest photos of N5037W
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1630 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N5037W |
| Mode S (ICAO24) Code | A64877 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-01-08 |
| Air Worthiness Test | 2001-03-31 |
| Last Action Taken | 2007-04-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Somis, CA 93066 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5037W
Piper PA-28-160, c/n 2839
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-160 Search all Piper PA-28-160 |
| Construction Number (C/N) | 2839 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5037W |
| Mode S (ICAO24) Code | A64877 |
| Certification Issued | 1974-06-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-09-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GULF COAST PILOTS ASSOCIATION INC |
| Address |
Tampa, FL 33610 |
| Region | Southern |