Aircraft N505QS Data
2
aircraft records found
N505QS
2016 Cessna 680A Citation Latitude, c/n 680A-0042
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 680A Citation Latitude Search all Cessna 680A Citation Latitude |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 680A-0042 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW306D |
Aircraft
| Registration Number | N505QS |
| Mode S (ICAO24) Code | A64DF2 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2021-11-16 |
Owner
| Owner | Capital One Services LLC |
| Address |
Oklahoma City, Oklahoma 73116 5723 United States |
N505QS
1992 British Aerospace BAe.125-1000A, c/n 259005
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125-1000A Search all British Aerospace BAe.125-1000A |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 259005 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 17 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N505QS |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1997-07-18 |
Owner
| Owner | NetJets |
| Address |
Columbus, Ohio United States |