Aircraft N5064W Data
3
aircraft records found
N5064W
2015 Beechcraft G36 Bonanza, c/n E-4064
Airframe Info
| Manufacturer | Beechcraft |
| Model | G36 Bonanza Search all Beechcraft G36 Bonanza |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | E-4064 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-550-B |
Aircraft
| Registration Number | N5064W |
| Mode S (ICAO24) Code | A65333 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2015-06-09 |
Owner
| Owner | Hadley Capital Administration Llc |
| Address |
Wilmette, Illinois 60091 United States |
N5064W
2001 Destiny 2000, c/n 2C0364
Airframe Info
| Manufacturer | Destiny |
| Model | 2000 Search all Destiny 2000 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 2C0364 |
| Aircraft Type | Powered Parachute |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Ramjet |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax 582 |
Aircraft
| Registration Number | N5064W |
| Mode S (ICAO24) Code | A65333 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-01-29 |
| Air Worthiness Test | 2007-05-23 |
| Last Action Taken | 2007-01-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-04-29 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Royal Oak, MI 48073 United States |
| Region | Great Lakes |
N5064W
1988 Bell 214ST, c/n 28196
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 214ST Search all Bell 214ST |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 28196 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5064W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |