Aircraft N5087V Data
3
aircraft records found
N5087V
1942 Republic P-47D Thunderbolt, c/n 42-23278/1029
Airframe Info
| Manufacturer | Republic |
| Model | P-47D Thunderbolt Search all Republic P-47D Thunderbolt |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 42-23278/1029 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800-21 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5087V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5087V
Cessna 172S, c/n 172S10910
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Construction Number (C/N) | 172S10910 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5087V |
| Mode S (ICAO24) Code | A65B09 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-06-09 |
| Air Worthiness Test | 2009-05-20 |
| Last Action Taken | 2011-06-09 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
El Paso, TX 79922 United States |
| Region | Southwestern |
N5087V
Bell 412, c/n 36091
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412 Search all Bell 412 |
| Construction Number (C/N) | 36091 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5087V |
| Mode S (ICAO24) Code | A65B09 |
| Certification Issued | 2006-06-01 |
| Last Action Taken | 2006-06-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-08-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 761010482 United States |