Aircraft N5092K Data
3
aircraft records found
N5092K
2001 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1792
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | BB-1792 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-42 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5092K |
| Mode S (ICAO24) Code | A65E07 |
| Last Action Taken | 2002-12-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-12-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RAYTHEON AIRCRAFT CREDIT CORP |
| Address |
Wichita, KS 672062557 United States |
N5092K
Bell 206A-1, c/n 71-20358
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206A-1 Search all Bell 206A-1 |
| Construction Number (C/N) | 71-20358 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
Aircraft
| Registration Number | N5092K |
| Mode S (ICAO24) Code | A65E07 |
| Last Action Taken | 2007-06-27 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Portage, MI 49024 United States |
| Region | Great Lakes |
N5092K
Bell 206B, c/n 4238
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 206B Search all Bell 206B |
| Construction Number (C/N) | 4238 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5092K |
| Mode S (ICAO24) Code | A65E07 |
| Certification Issued | 1992-07-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-05-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CHOPPER ONE INC |
| Address |
Stone Mountain, GA 30087 |
| Region | Southern |