Aircraft N50MP Data
4
aircraft records found
N50MP
1974 Aero Commander 690A, c/n 11219
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 690A Search all Aero Commander 690A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 11219 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Airesearch TPE331 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N50MP |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Montana Power Company |
| Address |
Butte, Montana United States |
N50MP
1968 Hughes 369A, c/n 1180860
Latest photos of N50MP
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 369A Search all Hughes 369A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 1180860 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C10D |
Aircraft
| Registration Number | N50MP |
| Mode S (ICAO24) Code | A638B8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-10-01 |
| Air Worthiness Test | 2008-09-13 |
| Last Action Taken | 2007-10-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lancaster Helicopters Inc |
| Address |
Landisville, PA 17538 United States |
| Region | Eastern |
N50MP
1967 Hughes OH-6A Cayuse, c/n 118-0860
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | OH-6A Cayuse Search all Hughes OH-6A Cayuse |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 118-0860 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison T63-A-5A |
| Also Registered As |
67-16475
To civil register in 1998
|
Aircraft
| Registration Number | N50MP |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Missouri State Highway Patrol |
| Address |
Jefferson City, Missouri United States |
N50MP
Piper PA-46-350P Malibu Mirage, c/n 4622122
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-350P Malibu Mirage Search all Piper PA-46-350P Malibu Mirage |
| Construction Number (C/N) | 4622122 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N50MP |
| Mode S (ICAO24) Code | A638B8 |
| Last Action Taken | 1992-04-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1992-04-22 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grand Rapids, MI 49508 |