Aircraft N5118V Data
2
aircraft records found
N5118V
1977 Cessna R172K, c/n R1722278
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | R1722278 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5118V |
| Mode S (ICAO24) Code | A668AA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-10-03 |
| Air Worthiness Test | 1977-01-31 |
| Last Action Taken | 2011-10-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Okanogan, WA 98840 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N5118V
Clipper John Alden
1954 Douglas DC-6B, c/n 44118
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-6B Search all Douglas DC-6B |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 44118 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 96 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5118V |
| Alternative Code/Name | Clipper John Alden |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1954-04-00 |
| Registration Cancel Date | 1960-03-00 |
Owner
| Owner | Pan American World Airways |
| Address |
New York City, New York 10017 United States |