Aircraft N5130V Data
3
aircraft records found
N5130V
2006 Rogers Captain F TIGER CUB, c/n TC2006
Airframe Info
| Manufacturer | Rogers Captain F |
| Model | TIGER CUB Search all Rogers Captain F TIGER CUB |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | TC2006 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Hks 700E |
Aircraft
| Registration Number | N5130V |
| Mode S (ICAO24) Code | A66F00 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-06-14 |
| Air Worthiness Test | 2007-08-04 |
| Last Action Taken | 2007-06-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Arnoldsburg, WV 25234 United States |
| Region | Eastern |
N5130V
2006 Raytheon B200 King Air, c/n BB-1930
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | B200 King Air Search all Raytheon B200 King Air |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | BB-1930 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
N881MC
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N5130V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Raytheon Aircraft |
| Address |
, United States |
N5130V
Cessna 210L, c/n 210-60841
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210L Search all Cessna 210L |
| Construction Number (C/N) | 210-60841 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5130V |
| Mode S (ICAO24) Code | A66F00 |
| Certification Issued | 1976-03-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-03-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BIXLER ROBERT G DBA FLIGHT SERVICE |
| Address |
San Jose, CA 95110 |
| Region | Western-Pacific |