Aircraft N5135K Data
2
aircraft records found
N5135K
1995 Cessna 525 CitationJet CJ1, c/n 525-0089
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525 CitationJet CJ1 Search all Cessna 525 CitationJet CJ1 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 525-0089 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5135K |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, Kansas 67215 United States |
N5135K
Cessna 172N, c/n 17273980
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Construction Number (C/N) | 17273980 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5135K |
| Mode S (ICAO24) Code | A66FA5 |
| Certification Issued | 1988-02-26 |
| Last Action Taken | 1991-02-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-04-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRMECH INC |
| Address |
Temecula, CA 92390 |