Aircraft N514AJ Data
4
aircraft records found
N514AJ
1981 Beech B200, c/n BB-943
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B200 Search all Beech B200 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | BB-943 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | U/a Canada PT6A SERIES |
| Also Registered As |
N280YR
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N514AJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A67054 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-03-08 |
| Air Worthiness Test | 1981-09-22 |
| Last Action Taken | 2011-06-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aj Foyt Enterprises Inc |
| Address |
Mooresville, NC 28115 United States |
| Region | Eastern |
N514AJ
1980 Beech C90 King Air, c/n LJ-928
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90 King Air Search all Beech C90 King Air |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | LJ-928 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N514AJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A67054 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-02-24 |
| Air Worthiness Test | 1993-02-02 |
| Last Action Taken | 2011-02-24 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | J D Russell Co |
| Address |
Amarillo, TX 79109 United States |
| Region | Southwestern |
N514AJ
1974 Hawker Siddeley HS.125 Series 600A, c/n 256033
Latest photos of N514AJ
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.125 Series 600A Search all Hawker Siddeley HS.125 Series 600A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 256033 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Viper 601 |
| Also Registered As |
N514MH
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N514AJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A67054 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2000-04-13 |
| Air Worthiness Test | 1996-01-05 |
| Last Action Taken | 2006-06-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | A J Foyt Enterprises Inc |
| Address |
Waller, TX 77484 United States |
| Region | Southwestern |
N514AJ
Rand Robinson KR-2, c/n 1583
Airframe Info
| Manufacturer | Rand Robinson |
| Model | KR-2 Search all Rand Robinson KR-2 |
| Construction Number (C/N) | 1583 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N514AJ |
| Mode S (ICAO24) Code | A67054 |
| Certification Issued | 1978-03-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1985-01-11 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Plymouth, MI 48170 |
| Region | Great Lakes |