Aircraft N5150K Data
3
aircraft records found
N5150K
2012 Cessna 208, c/n 20800539
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208 Search all Cessna 208 |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 20800539 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | PWC PT6A-114A |
Aircraft
| Registration Number | N5150K |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5150K
1997 Cessna 560 Citation Ultra, c/n 560-0403
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Citation Ultra Search all Cessna 560 Citation Ultra |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 560-0403 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-5 |
| Also Registered As |
JA01TM
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5150K |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2013-03-28 |
Owner
| Owner | WT Leasing Llc |
| Address |
Henderson, Nevada 89014 United States |
N5150K
Ryan Navion B, c/n NAV-4-2050B
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | Navion B Search all Ryan Navion B |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-2050B |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5150K |
| Mode S (ICAO24) Code | A67664 |
| Certification Issued | 1978-05-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-09-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BASHITA EDWARD K DBA E B EDWARDS AIRCRAFT SALES |
| Address |
Ontario, CA 91764 |
| Region | Western-Pacific |