Aircraft N5153K Data
3
aircraft records found
N5153K
2012 Cessna 525C CitationJet Cj4, c/n 525C-0107
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525C CitationJet Cj4 Search all Cessna 525C CitationJet Cj4 |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 525C-0107 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-4A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5153K |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, Kansas 67215 United States |
N5153K
Cessna 172N, c/n 17273990
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Construction Number (C/N) | 17273990 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5153K |
| Mode S (ICAO24) Code | A676CD |
| Current Status | Crashed on December 30, 1986 |
| Registration Cancel Date | 1989-07-26 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N5153K
Ryan Navion B, c/n NAV-4-2053B
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | Navion B Search all Ryan Navion B |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-2053B |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5153K |
| Mode S (ICAO24) Code | A676CD |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1962-06-14 |
| Registration Cancel Date | 1971-12-03 |
Owner
| Owner | Paul O. Pitts |
| Address |
Indiuanapolis, Indiana 46201 United States |