Aircraft N5176V Data
3
aircraft records found
N5176V
1980 Cessna 172RG, c/n 172RG0459
Latest photos of N5176V
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 172RG0459 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5176V |
| Mode S (ICAO24) Code | A67EAE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-04-26 |
| Air Worthiness Test | 1980-06-18 |
| Last Action Taken | 2007-04-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bottom-down Leasing Llc |
| Address |
Zionsville, PA 18092 United States |
| Region | Eastern |
N5176V
1952 Douglas VC-118B Liftmaster (R6D-1), c/n 43404 l/n 215
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | VC-118B Liftmaster (R6D-1) Search all Douglas VC-118B Liftmaster (R6D-1) |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 43404 |
| Line Number (L/N) | 215 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 96 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
128431
Scrapped 1983
|
Aircraft
| Registration Number | N5176V |
| Current Status |
Owner
| Owner | Flying Tiger Line |
| Address |
, United States |
N5176V
Cessna 210L, c/n 21060851
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210L Search all Cessna 210L |
| Construction Number (C/N) | 21060851 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5176V |
| Mode S (ICAO24) Code | A67EAE |
| Certification Issued | 1975-06-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-08-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Zaventem, Belgium |