Aircraft N517A Data
3
aircraft records found
N517A
2014 Piper PA-28-181 Archer III, c/n 2843753
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-181 Archer III Search all Piper PA-28-181 Archer III |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 2843753 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A4M |
Aircraft
| Registration Number | N517A |
| Mode S (ICAO24) Code | A67B70 |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2014-03-18 |
Owner
| Owner | PA28 Aircraft Llc |
| Address |
Wilmington, Delaware 19808 United States |
N517A
1977 Cessna 501 Citation I/SP, c/n 501-0016
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 501 Citation I/SP Search all Cessna 501 Citation I/SP |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 501-0016 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada JT15D-1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N517A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Alcoa |
| Address |
Pittsburgh, Pennsylvania United States |
N517A
Vans RV-4, c/n 815
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-4 Search all Vans RV-4 |
| Construction Number (C/N) | 815 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N517A |
| Mode S (ICAO24) Code | A67B70 |
| Last Action Taken | 2000-08-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-08-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Grand Junction, CO 815068735 United States |