Aircraft N5188W Data
2
aircraft records found
N5188W
2000 Cessna 208B Caravan I, c/n 208B0859
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Caravan I Search all Cessna 208B Caravan I |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 208B0859 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5188W |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | Textron Aviation Incorporated |
| Address |
Wichita, Kansas 67215 United States |
N5188W
1991 Evans VP-2 Volksplane, c/n 8225
Airframe Info
| Manufacturer | Evans |
| Model | VP-2 Volksplane Search all Evans VP-2 Volksplane |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 8225 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Volkswagen CONVERSION |
Aircraft
| Registration Number | N5188W |
| Mode S (ICAO24) Code | A682AC |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1992-12-14 |
| Air Worthiness Test | 1992-08-27 |
| Last Action Taken | 1999-01-07 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Twin Falls, ID 83301 United States |
| Region | Northwest Mountain |