Aircraft N51BT Data
4
aircraft records found
N51BT
2009 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B-0318
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 525B-0318 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FW44-3A |
| Also Registered As |
OE-GMZ
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N51BT |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | PANHANDLE TRINITY EQUIPMENT SALES & LEASING LLC |
| Address |
Amarillo, TX United States |
N51BT
1942 Consolidated Vultee BT-13A, c/n 7710
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Vultee |
| Model | BT-13A Search all Consolidated Vultee BT-13A |
| Year built | 1942 |
| Construction Number (C/N) | 7710 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | P & W R-985-AN-1 |
Aircraft
| Registration Number | N51BT |
| Mode S (ICAO24) Code | A65F41 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-06-29 |
| Air Worthiness Test | 2006-03-05 |
| Last Action Taken | 2009-06-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-09-16 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sapulpa, OK 74066 United States |
| Region | Southwestern |
N51BT
Consolidated BT-13A, c/n AF4123063A
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated |
| Model | BT-13A Search all Consolidated BT-13A |
| Construction Number (C/N) | AF4123063A |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N51BT |
| Mode S (ICAO24) Code | A65F41 |
| Certification Issued | 1996-12-27 |
| Last Action Taken | 1996-12-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1997-05-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Fresno, CA 937202081 United States |
N51BT
Aerospatiale SA-341G Gazelle, c/n 1066
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | SA-341G Gazelle Search all Aerospatiale SA-341G Gazelle |
| Construction Number (C/N) | 1066 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Astazou IIIA |
| Also Registered As |
N57936
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N51BT |
| Mode S (ICAO24) Code | A65F41 |
| Certification Issued | 1985-03-04 |
| Last Action Taken | 1994-06-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-08-08 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Clovis, NM 88101 |