Aircraft N5204A Data
2
aircraft records found
N5204A
2002 Cessna 172S, c/n 172S9101
Latest photos of N5204A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 172S9101 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N5204A |
| Mode S (ICAO24) Code | A68BD3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-01-31 |
| Air Worthiness Test | 2002-06-19 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Looking Up Llc |
| Address |
Portola Valley, CA 94028 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5204A
Cessna 310, c/n 35404
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310 Search all Cessna 310 |
| Construction Number (C/N) | 35404 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5204A |
| Mode S (ICAO24) Code | A68BD3 |
| Certification Issued | 1976-11-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-12-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | HARD ROCK CONSTRUCTION CO INC |
| Address |
Odessa, TX 79760 |
| Region | Southwestern |