Aircraft N5213K Data
3
aircraft records found
N5213K
1981 Cessna 172P, c/n 172-74013
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172P Search all Cessna 172P |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 172-74013 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-D2J |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5213K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5213K
Cessna 162, c/n 16200038
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200038 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5213K |
| Mode S (ICAO24) Code | A68F70 |
| Certification Issued | 2011-03-28 |
| Last Action Taken | 2011-03-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Chautauqua Aircraft Sales Inc |
| Address |
Dunkirk, NY 14048 United States |
| Region | Eastern |
N5213K
Cessna 172P, c/n 17274013
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172P Search all Cessna 172P |
| Construction Number (C/N) | 17274013 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5213K |
| Mode S (ICAO24) Code | A68F70 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |