Aircraft N5216A Data
3
aircraft records found
N5216A
1956 Cessna 310, c/n 35416
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310 Search all Cessna 310 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 35416 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5216A |
| Current Status | deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5216A
Cessna T210N, c/n 21063311
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Construction Number (C/N) | 21063311 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5216A |
| Mode S (ICAO24) Code | A68FD0 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-07-31 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N5216A
McDonnell Douglas 500N, c/n LN036
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | 500N Search all McDonnell Douglas 500N |
| Construction Number (C/N) | LN036 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5216A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |