Aircraft N5229K Data
3
aircraft records found
N5229K
1994 McDonnell Douglas 369FF, c/n 0114FF
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | 369FF Search all McDonnell Douglas 369FF |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 0114FF |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5229K |
| Mode S (ICAO24) Code | A693F9 |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 1994-11-18 |
| Last Action Taken | 1995-01-10 |
| Current Status | Expired Dealer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Mcdonnell Douglas Helicopter Co |
| Address |
5000 E Mcdowell Rd Bldg M510/a374 Mesa, AZ 85215 |
| Region | Western-Pacific |
N5229K
Cessna 172P, c/n 17274021
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172P Search all Cessna 172P |
| Construction Number (C/N) | 17274021 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5229K |
| Mode S (ICAO24) Code | A693F9 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-03-08 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N5229K
Ryan NAVION B, c/n NAV-4-2129B
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | NAVION B Search all Ryan NAVION B |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-2129B |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5229K |
| Mode S (ICAO24) Code | A693F9 |
| Certification Issued | 1964-03-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1967-04-20 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Thornwood, NY 10594 |
| Region | Eastern |