Aircraft N522V Data
3
aircraft records found
N522V
1977 Beech B-60, c/n P-431
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B-60 Search all Beech B-60 |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | P-431 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-541 |
| Also Registered As |
D-IWEL
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N522V |
| Mode S (ICAO24) Code | A69237 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1977-06-03 |
| Last Action Taken | 2006-07-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-07-11 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bad Essen, Germany |
N522V
Cirrus SR22, c/n 3951
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Construction Number (C/N) | 3951 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-550-N |
Aircraft
| Registration Number | N522V |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N522V
Aeronca C-2, c/n 6
Airframe Info
| Manufacturer | Aeronca |
| Model | C-2 Search all Aeronca C-2 |
| Construction Number (C/N) | 6 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Aeronca E-107A rated at 26hp |
Aircraft
| Registration Number | N522V |
| Mode S (ICAO24) Code | A69237 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Aeronautical Corporation of America |
| Address |
Cincinatti, Ohio 45201 United States |