Aircraft N5253A Data
3
aircraft records found
N5253A
1978 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 222
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 222 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-royc SPEY MK 511SR |
| Also Registered As |
N948NA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N5253A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5253A
1976 Piper PA-23-250, c/n 27-7654058
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-23-250 Search all Piper PA-23-250 |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 27-7654058 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5253A |
| Mode S (ICAO24) Code | A69E43 |
| Certification Class | Multiple |
| Certification Issued | 1994-07-28 |
| Air Worthiness Test | 1994-10-11 |
| Last Action Taken | 2008-02-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Atmospherics Inc |
| Address |
Fresno, CA 93727 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5253A
Cessna 310, c/n 35453
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310 Search all Cessna 310 |
| Construction Number (C/N) | 35453 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5253A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |