Aircraft N5255V Data
3
aircraft records found
N5255V
1993 Pietenpol Mod, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Pietenpol |
| Model | Mod Search all Pietenpol Mod |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor A&C65 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5255V |
| Mode S (ICAO24) Code | A69E9C |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 1993-01-14 |
| Last Action Taken | 2006-09-28 |
| Current Status | In Question |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Southaven, MS 38671 United States |
| Region | Southwestern |
N5255V
1944 Beech C-45G Expeditor, c/n AF-96
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C-45G Expeditor Search all Beech C-45G Expeditor |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | AF-96 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R985 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5255V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5255V
Cessna 210L, c/n 21060880
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210L Search all Cessna 210L |
| Construction Number (C/N) | 21060880 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5255V |
| Mode S (ICAO24) Code | A69E9C |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-06-12 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |