Aircraft N5268V Data
2
aircraft records found
N5268V
2009 Cessna 525A CitationJet CJ2+, c/n 525A-0457
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2+ Search all Cessna 525A CitationJet CJ2+ |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0457 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A-24 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5268V |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | The Cessna Co |
| Address |
, United States |
N5268V
Cessna 210L, c/n 21060887
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210L Search all Cessna 210L |
| Construction Number (C/N) | 21060887 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5268V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A2BC |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-03-02 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |