Aircraft N529SB Data
1
aircraft record found
N529SB
1945 Yakovlev Yak-3M, c/n 0470104
Latest photos of N529SB
Airframe Info
| Manufacturer | Yakovlev |
| Model | Yak-3M Search all Yakovlev Yak-3M |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 0470104 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Klimov VK-105PF-2 |
Aircraft
| Registration Number | N529SB |
| Mode S (ICAO24) Code | A6ABEF |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1999-03-25 |
| Air Worthiness Test | 1999-02-13 |
| Last Action Taken | 2007-11-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Oxnard, CA 93036 United States |
| Region | Western-Pacific |
User contributed data
| Max speed | 655kph(407mph) (by Doug Robertson on 2006-02-12 05:00:00) |
| Max rate of climb | 1,300m(4,265ft per minute) (by Doug Robertson on 2006-02-12 05:00:00) |
| Max Range | 900km(559miles) (by Doug Robertson on 2006-02-12 05:00:00) |
| Service ceiling | 10,700m(35,105ft) (by Doug Robertson on 2006-02-12 05:00:00) |
| Max Take-off Weight | 2,660kg(5,864lbs) (by Doug Robertson on 2006-02-12 05:00:00) |
| Empty Weight | 2,105kg(4,641lbs) (by Doug Robertson on 2006-02-12 05:00:00) |
| Wing Area | 14.83sq m(159.63sq ft) (by Doug Robertson on 2006-02-12 05:00:00) |
| Overall Height | 2.42M(7'11.25") (by Doug Robertson on 2006-02-12 05:00:00) |
| Overall Length | 8.49M(27'10.25") (by Doug Robertson on 2006-02-12 05:00:00) |