Aircraft N5302A Data
2
aircraft records found
N5302A
2002 Cessna 172S, c/n 172S9250
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 172S9250 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5302A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6B30C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-06-06 |
| Air Worthiness Test | 2002-11-18 |
| Last Action Taken | 2008-06-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-07-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ERNIE CHAFFIN MOTORS INC |
| Address |
Williamsville, MO 639679157 United States |
N5302A
Cessna 310, c/n 35502
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310 Search all Cessna 310 |
| Construction Number (C/N) | 35502 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5302A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6B30C |
| Certification Issued | 1994-10-07 |
| Last Action Taken | 1997-10-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-03-24 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Henderson, NV 89015 United States |