Aircraft N5330A Data
3
aircraft records found
N5330A
2003 Cessna T182T, c/n T18208190
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | T18208190 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TI0-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5330A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6BDEB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-12-17 |
| Air Worthiness Test | 2003-03-26 |
| Last Action Taken | 2007-04-09 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Xp Skyhawk Llc |
| Address |
San Luis, AZ 85349 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5330A
Cessna 310, c/n 35530
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310 Search all Cessna 310 |
| Construction Number (C/N) | 35530 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5330A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6BDEB |
| Certification Issued | 1976-08-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-10-15 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Warrington, PA 18976 |
| Region | Eastern |
N5330A
Cessna P210R, c/n P210-00862
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | P210R Search all Cessna P210R |
| Construction Number (C/N) | P210-00862 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5330A |
| Mode S (ICAO24) Code | A70CE9 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |