Aircraft N5347V Data
2
aircraft records found
N5347V
Piper PA-46-500TP, c/n 4697126
Latest photos of N5347V
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Search all Piper PA-46-500TP |
| Construction Number (C/N) | 4697126 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N5347V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C2AA |
| Last Action Taken | 2008-10-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Southgate Development Inc |
| Address |
Wichita Falls, TX 76307 United States |
| Region | Southwestern |
N5347V
Cessna R172K, c/n R1722291
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Construction Number (C/N) | R1722291 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5347V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C2AA |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-06-01 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |