Aircraft N5372V Data
2
aircraft records found
N5372V
1980 Cessna 172RG, c/n 172RG0516
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 172RG0516 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5372V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6CD20 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-01-12 |
| Air Worthiness Test | 1980-05-27 |
| Last Action Taken | 2011-01-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Dmh Aviation Llc |
| Address |
Rochester, MI 48307 United States |
| Region | Great Lakes |
N5372V
1960 Hiller UH-12E, c/n 2070
Airframe Info
| Manufacturer | Hiller |
| Model | UH-12E Search all Hiller UH-12E |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 2070 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming VO-540-C2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5372V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |