Aircraft N53GB Data
2
aircraft records found
N53GB
Papa 51 Thunder Mustang, c/n not found N53GB
Airframe Info
| Manufacturer | Papa 51 |
| Model | Thunder Mustang Search all Papa 51 Thunder Mustang |
| Construction Number (C/N) | not found N53GB |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Falconer V-12 |
Aircraft
| Registration Number | N53GB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Wayne Richards |
| Address |
North Hollywood, California United States |
N53GB
Cessna T310Q, c/n 310Q0731
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T310Q Search all Cessna T310Q |
| Construction Number (C/N) | 310Q0731 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N53GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A6AEAC |
| Certification Issued | 2009-04-28 |
| Last Action Taken | 2009-04-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Southern Aircraft Consultancy Inc Trustee |
| Address |
Cot Valley St Just Cornwall, TR19-7NT United Kingdom |
| Region | European |