Aircraft N5418V Data
2
aircraft records found
N5418V
1977 Cessna R172K, c/n R1722296
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | R172K Search all Cessna R172K |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | R1722296 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5418V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6DF27 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-06-29 |
| Air Worthiness Test | 1977-02-18 |
| Last Action Taken | 2007-06-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Golden, CO 80401 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N5418V
North American Navion (NA-145), c/n NAV-4-413
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | Navion (NA-145) Search all North American Navion (NA-145) |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-413 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5418V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6DF27 |
| Certification Issued | 1958-01-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1965-05-20 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | U S ARMY |
| Address |
Sharpe General Depot Lathrop, CA 95330 |
| Region | Western-Pacific |