Aircraft N5429A Data
3
aircraft records found
N5429A
2008 Vans RV-9A, c/n 91212
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-9A Search all Vans RV-9A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 91212 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Mattituck TMX O-320 |
Aircraft
| Registration Number | N5429A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6E2EE |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2008-04-02 |
| Air Worthiness Test | 2008-09-18 |
| Last Action Taken | 2008-04-02 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Oakland, CA 94611 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5429A
Cessna 310B, c/n 35629
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 310B Search all Cessna 310B |
| Construction Number (C/N) | 35629 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N5429A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6E2EE |
| Certification Issued | 1998-12-14 |
| Last Action Taken | 2001-12-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-02-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WHITE INDUSTRIES INC |
| Address |
Bates City, MO 640110198 United States |
N5429A
Cessna T210N, c/n 21063432
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Construction Number (C/N) | 21063432 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5429A |
| Mode S (ICAO24) Code | A6E2EE |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |