Aircraft N5475V Data
2
aircraft records found
N5475V
Cessna 172RG, c/n 172RG0541
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Construction Number (C/N) | 172RG0541 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5475V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6F508 |
| Last Action Taken | 1980-11-01 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |
N5475V
Beech T-34A (A45), c/n G-257
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | T-34A (A45) Search all Beech T-34A (A45) |
| Construction Number (C/N) | G-257 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
53-4157
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5475V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6F508 |
| Certification Issued | 1958-05-23 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 1974-02-05 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Fairfield, CA 94533 |
| Region | Western-Pacific |