Aircraft N5479V Data
4
aircraft records found
N5479V
1975 Cessna T210L, c/n 21060959
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210L Search all Cessna T210L |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 21060959 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5479V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6F594 |
| Certification Issued | 1975-09-22 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 1975-09-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | UNIVERSAL EXPORT CORP |
| Address |
Miami, FL 33166 |
| Region | Southern |
N5479V
1945 North American P-51D Mustang, c/n 124-48206
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | P-51D Mustang Search all North American P-51D Mustang |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 124-48206 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Packard V-1650-7 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5479V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5479V
Bell 47G-2, c/n 1475
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47G-2 Search all Bell 47G-2 |
| Construction Number (C/N) | 1475 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5479V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6F594 |
| Certification Issued | 1985-02-11 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 1985-02-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | VARDAX CONSULTANTS INC |
| Address |
Bellingham, WA 98225 |
| Region | Northwest Mountain |
N5479V
Cessna 172RG, c/n 172RG0543
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Construction Number (C/N) | 172RG0543 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5479V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6F594 |
| Certification Issued | 1980-07-31 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 1980-09-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Zaventem, Belgium |