Aircraft N5480V Data
3
aircraft records found
N5480V
1944 North American P-51D Mustang, c/n 122-39588 (44-73129)
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | P-51D Mustang Search all North American P-51D Mustang |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 122-39588 (44-73129) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Packard Merlin |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5480V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5480V
Cessna 150J, c/n 15070655
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150J Search all Cessna 150J |
| Construction Number (C/N) | 15070655 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5480V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6F810 |
| Certification Issued | 2010-04-12 |
| Last Action Taken | 2010-04-12 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Northwood, ND 58267 United States |
| Region | Great Lakes |
N5480V
Cessna 172RG, c/n 172RG0544
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Construction Number (C/N) | 172RG0544 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5480V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6F810 |
| Certification Issued | 1980-07-31 |
| Current Status | Valid |
| Registration Cancel Date | 1980-09-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Zaventem, Belgium |