Aircraft N54N Data
2
aircraft records found
N54N
1932 Pietenpol Air Camper, c/n 1 (N54N)
Airframe Info
| Manufacturer | Pietenpol |
| Model | Air Camper Search all Pietenpol Air Camper |
| Year built | 1932 |
| Construction Number (C/N) | 1 (N54N) |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ford Model A Conversion |
Aircraft
| Registration Number | N54N |
| Mode S (ICAO24) Code | A6D6BF |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2000-06-05 |
| Air Worthiness Test | 2000-11-22 |
| Last Action Taken | 2006-06-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bethel, PA 19507 United States |
| Region | Eastern |
User contributed data
| Wing Span | 28' 2" (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
| Overall Length | 18' 5" (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
| Thrust or HP | 40 (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
| Gross Weight | 1150 lb (by Daniel L. Berek on 2006-10-16 04:00:00) |
N54N
Beech E18S, c/n BA303
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | E18S Search all Beech E18S |
| Construction Number (C/N) | BA303 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N54N |
| Mode S (ICAO24) Code | A6D6BF |
| Certification Issued | 1973-11-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1976-10-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOB KILPATRICK AIRCRAFT INC |
| Address |
West Memphis, AR 72301 |
| Region | Southwestern |