Aircraft N54V Data
4
aircraft records found
N54V
1980 Beech 76, c/n ME-313
Latest photos of N54V
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 76 Search all Beech 76 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | ME-313 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N54V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6D76E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-02-28 |
| Air Worthiness Test | 1980-01-08 |
| Last Action Taken | 2006-02-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Orelicon Corp |
| Address |
Lafayette, CA 94549 United States |
| Region | Western-Pacific |
N54V
1974 Dassault Falcon 10, c/n 35
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 10 Search all Dassault Falcon 10 |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 35 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N54V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Jonathan Corporation |
| Address |
, United States |
N54V
1943 Douglas DC-3 (R4-D5) (C47A-DK), c/n 17245 (13998/25443)
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3 (R4-D5) (C47A-DK) Search all Douglas DC-3 (R4-D5) (C47A-DK) |
| Year built | 1943 |
| Construction Number (C/N) | 17245 (13998/25443) |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-1820 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N54V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6D76E |
| Certification Issued | 1963-04-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1964-03-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CHARLOTTE AIRCRAFT CORP |
| Address |
Charlotte, NC 28201 |
| Region | Eastern |
N54V
Sikorsky S-39-B, c/n 916
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-39-B Search all Sikorsky S-39-B |
| Construction Number (C/N) | 916 |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N54V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6D76E |
| Certification Issued | 1944-05-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1944-08-15 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Grand Rapids, MI 49503 |
| Region | Great Lakes |