Aircraft N5511A Data
2
aircraft records found
N5511A
2002 Maule M-7-235B, c/n 23076C
Latest photos of N5511A
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | M-7-235B Search all Maule M-7-235B |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 23076C |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-540 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5511A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7059E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-09-17 |
| Air Worthiness Test | 2002-03-15 |
| Last Action Taken | 2008-09-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Laguna Hills, CA 92653 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5511A
1974 North American NA-265-40 Sabreliner, c/n 282-137
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | NA-265-40 Sabreliner Search all North American NA-265-40 Sabreliner |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 282-137 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT12A SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5511A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | General Finance Corporation |
| Address |
Amana, Iowa United States |