Aircraft N5511V Data
4
aircraft records found
N5511V
2017 Boeing 777-3DZ/ER, c/n 64065
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-3DZ/ER Search all Boeing 777-3DZ/ER |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 64065 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GE90-115B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5511V |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2017-10-15 |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
Renton, Washington 98057 United States |
N5511V
2016 Boeing 767-3S2F/ER, c/n 43550 l/n 1098
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-3S2F/ER Search all Boeing 767-3S2F/ER |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 43550 |
| Line Number (L/N) | 1098 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2B6F |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5511V |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
, United States |
N5511V
Cessna 172RG, c/n 172RG-0548
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Construction Number (C/N) | 172RG-0548 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
F-GCSM
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5511V |
| Mode S (ICAO24) Code | 93705 |
| Current Status | Exported to France |
| Delivery Date | 1980-07-31 |
| Registration Cancel Date | 1980-09-22 |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Zaventem, Belgium |
N5511V
Bell 47D-1, c/n 200
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47D-1 Search all Bell 47D-1 |
| Construction Number (C/N) | 200 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5511V |
| Mode S (ICAO24) Code | A705B1 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1968-01-23 |
| Registration Cancel Date | 1968-04-22 |
Owner
| Owner | Andrew De Blink |
| Address |
Fresno, California 93705 United States |